Pire

Pire

Pire 

Pireler kan emen asalaklardır. İnsan ve hayvanların üzerinde bulunur kan emerek yaşamlarını sürdürürler. Pireler kan emdikleri için parazit ve hastalık etmenini taşıyan canlılardan birisidir. Pireler çeşitli kuşlar, kümes hayvanları, kedi, köpek ve insanların üzerinde yaşar. 

Pireler daha çok hayvanları etkileyen parazitler olsa da bazı durumlarda taşıdıkları bakteriler ile birçok hastalığı insanlara da taşıyabilirler. 

Pireler

Evlere en kolay evcil hayvanlar veya sokak hayvanları vasıtası ile geçerler.  Apartman çevresinde veya otoparklarda, çöp çevrelerinde vb. alanlarda dolaşan, beslenen, yavrulayan kedi ve köpekler üstlerindeki pireyi yaşadıkları zemine bırakırlar. Buradan geçen insanlar zeminden bacaklarına aldıkları pireyi evlerine, işlerine, araçlarına kolaylıkla taşırlar. Evde tekstil olan alanlar, halı zeminler, çamaşır odaları, kedi - köpek yatakları pirelerin en çok ve kolaylıkla üredikleri alanlardır. 

Pire

Pireler insan ve malzeme hareketi ile yayıldıkları için onları evden ofise veya komşuya taşımak kolaydır. Apartman paspasında yatan bir kedi bile üzerinden bıraktığı pirelerin kolayca katlara yayılmasına neden olur. Apartman sığınaklarında bırakılan eşyalara yavrulayan kedilerin buraya bıraktığı pireler aşağıya inen apartman görevlisinin hareketi ile tüm katlara kolaylıkla yayılır. Pireden korunmak için ; depolar, sıcak, nemli alanlar ve özellikle kedi - köpek beslenen ev veya işyerlerinde düzenli olarak temizlenmesi ve ilaçlanması gereklidir. 

Pireler ısırdıkları yerlerde kaşıntı ve yanma yaparlar. Alerjisi olan insanlar için bu durum daha da rahatsız edici olabilir. Pireler özellikle kollar, bacaklar, boyun, gögüs, karın gibi bölgeleri ısırırlar. Isırıkları sıralıdır. 

Pire

Pire çok hızla yayılan, zıplayarak hareket ettiği için her yere kolayca giren bir parazittir. Çekmeceler dolaplar bulunduğu alanlardır. Evdeki veya işyerindeki halı kilimlerde yaşar ve yumurtasını bırakır.  

Pireden kurtulmak için ; tüm zeminin yıkar gibi ilaçlanması ve ilacın ortamda bırakılması gerekir. Evcil hayvanlar evden uzaklaştırılmalı ve veteriner kontrolünde olmalıdır. Ev süpürge ile koltuk üzerleri ve halılar dahil süpürülmeli ve süpürgenin torbası mutlaka boşaltılmalıdır.

Pire mevcudiyetinden şüphelenildi ise mutlaka hemen çözüm üretilmeli ve ilaçlama yapılmalıdır. Hızlı ürediği ve çok yayıldığı için geçen zaman hem ev içinde yayılmasına hem de insan hareketi ile başka alanlara ev veya iş yeri ya da aracınıza geçmesine neden olacaktır. 

Toğral ilaçlama facebook sayfası için linke tıklayınız. 

Ev ilaçlama sayfamız için linke tıklayınız. 

Bizi 0530 241 56 10 numaralı telefondan arayarak bilgi alabilirsiniz.  


backgrounds
background

Hemen Arayın

Whatsapp üzerinden görüş
Formu doldurup gönderin sizi arayalım