Akrep

Akrep

Akrep gececi yırtıcı hayvanlardandır ve örümceklerden, kırkayaklardan, birçok çeşit böcekten ve hatta başka akreplerden beslenirler. Akreplerin büyük çoğunluğu sıcak ve kuru iklimi tercih ederler. Akrepleri diğer eklem bacaklılardan ayıran en belirgin özellikleri görünüşleridir. Bir çift güçlü kıskacı, dört çift ayağı ve en uzun segmentin ucunda akrebin güçlü iğnesinin bulunduğu çok segmentli bir kuyruğu vardır. Başlarının tam ortasında iki adet gözü ve kenarlarda birkaç tane daha gözleri olsa da akreplerin görme gücü zayıftır. 

Akrep genellikle dolaşırken dokunma duyularını daha çok kullanır. Kurbanları yaklaştığı zaman titreşimlerden bunu hissedebilirler. Akrepler, uzun bir gövdeye ve ucunda keskin ve zehirli iğnelerinin bulunduğu segmentli kuyruklara sahiptirler. Bu iğneler, hem saldırı hem de savunma için kullanılan dikenli organlardır. 

Bizi 0530 241 56 10 numaralı telefondan arayarak bilgi alabilirsiniz.

Akrep tek bir batırışta zehirli bir yara yaratma gücüne sahip bir zehir bezine sahiptir. Akrepler birçok kere sokabilirler ama zehirlerini yenilemek için zamana ihtiyaçları vardır. Akrebin kavisli kuyruğunun ucunda kıvrımlı iğnesi bulunur ve akrep bunu böcekler ve örümcekler gibi kurbanlarını paralize etmek ve öldürmek için kullanırlar. 

Akrep kurbanlarını sokabilmek için büyük ön kıskaçlarıyla kurbanlarını yakalayıp tutar. Bu iğnelerden çıkan zehir, akrebin kurbanlarını hareketsiz hale getirecek kadar güçlüdür ve hatta bazı akrepler insan ölümüne neden olabilecek derecede güçlü bir zehire sahiptirler. Yapılan çalışmalara göre, tek bir akrep cinsinde 40 ile 50 adet arasında toksin bulunmaktadır. Bununla birlikte, 1.500 adet bilinen akrep cinsi arasında sadece 50 türü insan hayatı için tehlike oluşturur. Genellikle akrep ısırıkları, sokulan kişinin akrep zehirine alerjisi olmadığı sürece, eşek arısı sokmasına benzer bir acı ve şişlik verir. Yine de bazı akreplerin öldürücü zehire sahip olmalarından dolayı akrepler, genelde korkulan hayvanlardır.

Bizi 0530 241 56 10 numaralı telefondan arayarak bilgi alabilirsiniz.  

Akrepler genel olarak zehirlidir. Isırdıkları yerlerde ağrı ve şişme olabilir. Akrep sokmalarında çok ciddi durumlar varsa, kusma ve solunum sıkıntısı da olabilir. Çocuklar ve yaşlıların akrep sokmalarına karşı özellikle gözlenmelidir. 

Akrep popülasyonu yükseldiğinde böcek ilaçlama firmasından mutlaka destek alın. akrep mukavemetli yapısı ve kimyasal ile buluştuğunda agresif olması nedeni ile profesyonel ilaçlama firması tarafından incelenmeli ve ilaçlanmalıdır. Toğral İlaçlama akrep ilaçlaması için sizi yönlendirecek ve akrep ilaçlaması yapacaktır. 

Akrepler evlere, eşyalar paketler, odun, koliler ile girebilir, bu alanlarda kontroller yapmaya gayret edin. Özellikle çöp kovası altı vb. malzeme altlarını ve ayakkabılıklar, havlu malzeme dolapları, ardiyeler, depoları gözetim altında tutun. 

Bizi 0530 241 56 10 numaralı telefondan arayarak bilgi alabilirsiniz.

backgrounds
background

Hemen Arayın

Whatsapp üzerinden görüş
Formu doldurup gönderin sizi arayalım